Dysk SSD czy HDD?

Dysk SSD czy HDD?

Dysk HDD(z ang. Hard Disk Drive)

został wyprodukowany przez IBM w 1956 roku.

Nośnikiem danych są szybko obracające się talerze pokryte warstwą nośnika magnetycznego. Dane odczytywane i zapisywane są za pomocą głowicy. Dzisiejsze dyski twarde oferują pojemności nawet do kilku terabajtów w dużo niższej cenie niż w przypadku dysków SSD.

Niestety prezentowana technologia ma swoje wady. Z powodu elementów mechanicznych dysk jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia, obracające się talerze powodują hałas. Również czas dostępu jest dużo niższy niż w przypadku dysków półprzewodnikowych. Znaczącą wadą jest ich wielkość. Do komputerów stacjonarnych montowane są dyski 3.5 cala. Do laptopów natomiast mniejsze wersje 2.5 cala, które mają jednak znacznie słabsze parametry.

Dysk SSD (z ang. Solid State Drive), czyli dysk półprzewodnikowy.

Ich technologia rozwijana jest od lat 80. Początkowo stosowana w urządzeniach mobilnych. Dziś używana jest na równi z dyskami HDD. Brak elementów mechanicznych powoduje dużo większą odporność na uszkodzenia, cichą pracę i dużo dłuższą żywotność. Jedną z największych zalet dysków SSD jest ich prędkość. Najszybsze dyski osiągają nawet 500MB/S przesyłu danych. Przeciętny dysk HDD osiągnie 50MB/s.

Popularną strategią, jeśli chodzi o dobór dysków, jest kupno dysku SSD o mniejszej pojemności i instalacja na nim systemu operacyjnego, oraz ewentualnie najbardziej wymagających programów (Photoshop, CAD, programy do montażu filmów). Natomiast dużo pojemniejszy dysk HDD wykorzystujemy do przechowywania plików, programów z których korzystamy rzadko, oraz gier.

Dzięki znacznie szybszej pracy, komputer będzie włączał się błyskawicznie, a krótki czas dostępu pozwoli na szybką pracę programów.

Dzięki dużo niższym cenom dysków HDD możemy pozwolić sobie na większe pojemności. Wolniejszy czas dostępu nie powinien stanowić stanowić problemu przy statycznych plikach oraz mniej wymagających programach. Dyski HDD doskonale sprawdzą się w NASach oraz wszędzie tam gdzie ważniejsza jest pojemność dysku od jego prędkości.

Powyższe rozwiązanie przeznaczone jest do komputerów stacjonarnych. Wiele laptopów co prawda posiada więcej niż jedno miejsce na dysk, jednak 2.5 calowe dyski HDD z powodu dużo niższej wydajności, podwyższonej awaryjności (przenoszenie laptopa oraz obracanie go w różnych płaszczyznach, ryzyko upadku i wstrząsów) oraz większego zapotrzebowania na energię, się nie sprawdzą. Tutaj polecamy inwestować w zewnętrzny dysk w solidnej obudowie lub po prostu większy dysk SSD.

Facebook