
Dlaczego warto kupić laptop poleasingowy?
Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju nowych laptopów, których ceny zaczynają się od ok. 1000zł i sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze rozwiązania jednak to laptopy konsumenckie, które nie powalają parametrami i szybko może się okazać że będziemy musieli poczynić kolejne inwestycje celem rozbudowy, czy nawet wymiany naszego egzemplarza.
Ratunkiem dla naszego budżetu może okazać się zakup laptopa poleasingowego.
Laptop poleasingowy
Gdy czytamy o sprzęcie poleasingowym, możemy się spodziewać niczego innego jak używanego komputera klasy biznes który nowy kosztował 5-10 tys. zł. Dzięki znacznie lepszej jakości wykonania oraz wykorzystaniu wydajniejszych podzespołów nawet po kilku latach taki laptop będzie zaskakiwał wydajnością a zapłacimy za niego tylko ułamek pierwotnej ceny.
Konsumencki a biznesowy
Najważniejsza w laptopach konsumenckich jest cena. Dlatego możemy spodziewać się najtańszych materiałów i podzespołów, dodatkowo urządzenia te przeważnie wyposażone są w najmniej wydajne procesory mobilne dostępne na rynku. Taki laptop wprawdzie nada się do prostej pracy biurowej i korzystania z internetu, ale korzystanie z nowoczesnych, bardziej wymagających programów może być uciążliwe.
Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku komputerów klasy biznes. Tutaj liczy się wykonanie i wydajność a cena jest sprawą drugorzędną. Wielkie korporacje kupują setki a nawet tysiące sprzętów i wymagają przede wszystkim niezawodności i szybkości działania aby pracownik mógł efektywnie wykonywać swoje zadania, nie przejmując się przy tym awariami czy niską wydajnością laptopa. Dzięki temu możemy się spodziewać najwyższej jakości podzespołów zamkniętych w wytrzymałych obudowach. Biznesowe laptopy po prostu trudniej uszkodzić.
Firma Lenovo w swojej sztandarowej serii laptopów ThinkPad stosuje tytanowo-magnezowe obudowy, HP najczęściej wykonane są z aluminium a DELL wzmacnia swoje klapy stopem magnezu. Często stosuje sie solidne stalowe zawiasy czy nawet wplecione w pokrywy włókno węglowe. Stosownym zabezpieczeniom zostają również poddawane klawiatury. Oprócz dużo lepszej jakości wykonania w stosunku do komputerów konsumenckich, często wyposażone są w kanały odprowadzające ciecz w przypadku zalania.
Na uwagę zasługuje również szereg złącz oraz portów rozszerzeń. DisplayPort, D-SUB, czytnik kart, gniazdo rozszerzeń Express Card, mnogość portów USB czy możliwość podłączenia stacji dokującej to niemal standard w tej klasie laptopów. Pozwala to na bezproblemowe zwiększenie funkcjonalności naszego laptopa np. o dodatkowy monitor, stacje dokującą, karty rozszerzeń oraz wszelkich innych peryferiów. Często także laptopy biznesowe są wyposażone w dodatkową opcję sterowania wskaźnikiem tj. Trackpoint który jest bardziej precyzyjny niż touchpad .
Standardem w laptopach konsumenckich są błyszczące powłoki matryc. Lśniący ekran i żywe barwy kuszą klientów z półek sklepowych. Niestety w praktyce oferują gorsze kąty widzenia, oraz problemy z użytkowaniem przy słonecznej pogodzie (wszystko odbija się w matrycach błyszczących niemal jak w lustrze). Zupełnie odwrotny trend zauważymy w laptopach biznesowych. Tutaj zdecydowanym standardem są powłoki matowe ( wyjątek stanowią laptopy z dotykowym ekranem). Brak odbić oraz dużo lepsze kąty widzenia z pewnością wpłyną na wygodę użytkowania. Niewątpliwą zaletą laptopów klasy biznes jest ich konstrukcja modułowa. W razie awarii któregoś z podzespołów możliwa jest bardzo sprawna wymiana, co pozwala na szybki powrót do pracy. Ponadto dzięki budowie modułowej zyskujemy możliwość rozbudowy o dodatkowy dysk czy drugą baterię. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku sprzętu konsumenckiego, w którym większość elementów jest na stałe zespolona z płytą główną co utrudnia a czasami uniemożliwia naprawę bądź rozbudowę naszego laptopa.
Dla kogo?
Z całą stanowczością można stwierdzić, że poleasingowy laptop biznesowy jest dla każdego. Dla osób szukających prostego sprzętu do codziennego korzystania z internetu, który nie zrujnuje ich budżetu wystarczy sprzęt za około 500zł. W przedziale cenowym 500 – 1000zł znajdziemy już sprzęt który poradzi sobie z wielozadaniową pracą biurową czy z mniej wymagającymi grami.
W tym przedziale często spotkamy laptopy z szybkimi dyskami SSD, z wydajnym układem graficznym Intel HD4000 oraz złączami USB 3.0. Laptopy z niemalże „pancernymi” obudowami wykonanymi ze stopów doskonale sprawdzą się zarówno dla dzieci jak i dla osób korzystających z komputerów w podróży.
Mocniejsze konfiguracje poleasingowych laptopów sprawdzą się w pracy nawet z wymagającymi programami, a używane stacje graficzne zadowolą grafików oraz graczy.
Częstym wyposażeniem są złącza LPT oraz COM, które w sprzętach konsumenckich niemal się nie zdarzają. Dlatego takie modele biznesowe są pożądane w warsztatach samochodowych i do sterowania maszynami.